Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko govorio je za FIFA-u uoči početka Svjetskog prvenstva, osvrnuvši se na historijski plasman Zmajeva, podršku navijača širom svijeta, ali i na svoje odrastanje tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Najbolji strijelac u historiji reprezentacije istakao je da je plasman na najveću svjetsku fudbalsku smotru mnogo više od sportskog uspjeha te da predstavlja priliku da se Bosna i Hercegovina predstavi u najljepšem svjetlu.
„U proteklih 20 godina igrao sam mnogo ovakvih velikih utakmica, ali ovo je bilo nešto zaista jedinstveno. Znali smo da imamo dobru priliku, pred našim navijačima, da se plasiramo na Svjetsko prvenstvo. Nevjerovatno je, i vjerujem da smo uspjeli barem djelimično ujediniti Bosnu i Hercegovinu ovim uspjehom“, rekao je Džeko.
Kapiten Zmajeva govorio je i o teškim godinama koje su obilježile njegovo djetinjstvo, naglasivši da su ratna iskustva dodatno učvrstila ljubav prema domovini.
„Moje djetinjstvo, kao i djetinjstvo sve djece koja su bila u Bosni i Hercegovini tokom rata, nije bilo ni lako ni jednostavno. Mnogo nevinih ljudi je izgubilo živote. Mogu sa sigurnošću reći da nas je to razdoblje učinilo otpornijima. I upravo zbog toga volimo svoju zemlju Bosnu i Hercegovinu još više i želimo je predstaviti svijetu kao pozitivnu zemlju, zemlju dobrih ljudi“, poručio je Džeko.
Posebno ga je oduševila podrška navijača tokom prijateljske utakmice protiv Paname u američkom St. Louisu, gdje se na tribinama okupilo oko 20.000 pristalica reprezentacije Bosne i Hercegovine.
„Mislim da smo jedna od rijetkih reprezentacija koja ima takvu podršku širom svijeta. Osjećam da nikada nisam imao veću želju i motivaciju. Ne znam da li to dolazi s godinama ili s mišljenjem da bi uskoro moglo biti gotovo. Vjerujem da sport ujedinjuje ljude, povezuje ih. Sada imamo priliku da predstavljamo našu zemlju na najvećoj sceni. Nadam se da ćemo ispuniti očekivanja“, istakao je Džeko.
Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine nastup na Svjetskom prvenstvu otvara sutra utakmicom protiv Kanade, dok će u nastavku grupne faze igrati protiv Švicarske i Katara.