Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine suočava se s ozbiljnim kadrovskim problemima pred nastup na Svjetskom prvenstvu, a posebno zabrinjava stanje u zadnjoj liniji.
Iako su proteklih dana stizale loše vijesti o povredama reprezentativaca, neke od njih ipak nisu teže prirode. Ono što je definitivno jasno jeste da će Mundijal propustiti Amir Hadžiahmetović i Adrian Leon Barišić, što predstavlja veliki udarac za selektora Sergeja Barbareza.
Dobre vijesti su da će Edin Džeko biti spreman za Svjetsko prvenstvo, dok povreda Seada Kolašinca, srećom, nije ozbiljnije prirode.
Također, Haris Hajradinović već trenira punim intenzitetom i očekuje se da bude među putnicima na Mundijal, što donekle vraća optimizam u redove Zmajeva.
Ipak, najveći razlog za zabrinutost je zadnja linija. Nikola Katić, standardni član prve postave, trenutno je povrijeđen i neizvjesno je hoće li do kraja sezone uopće zaigrati za Schalke.
Iako se očekuje da će putovati na Svjetsko prvenstvo, ostaje veliko pitanje u kakvom će stanju biti i koliko će moći pomoći ekipi.
Situaciju dodatno komplikuje i Dennis Hadžkadunić, koji već pet utakmica nije nastupio za Sampdoriju, što jasno ukazuje na probleme s formom ili povredom.
Adrian Leon Barišić je zbog povrede definitivno otpao, dok Nihad Mujakić u Gaziantepu dobija minimalnu minutažu i teško da može biti ozbiljna opcija u ovom trenutku.
Od standardnih rješenja, kontinuitet nastupa imaju tek Tarik Muharemović i Stjepan Radeljić, što znači da selektor praktično raspolaže sa samo dvojicom stopera u punoj formi. Dodatni problem predstavlja činjenica da su obojica ljevaci.
Kao alternativu, stručni štab može razmotriti Arjana Malića, koji je po prirodi stoper, ali u Sturmu znatno češće igra na poziciji desnog beka. Upravo ta činjenica otvara dodatne dileme, jer se postavlja pitanje koliko je realno osloniti se na njega kao glavnu alternativu u srcu odbrane.
Kada se sve sabere, jasno je da pozicija desnog stopera ostaje najveća nepoznanica pred Mundijal. Kao idealno rješenje nameće se Anel Ahmedhodžić, koji ima kvalitet i iskustvo igranja na najvišem nivou.
Ipak, njegov povratak u reprezentaciju i dalje je pod velikim znakom pitanja. Iako je nakon plasmana na Svjetsko prvenstvo uputio čestitku saigračima, što su mnogi protumačili kao pozitivan signal, konkretni koraci još uvijek nisu napravljeni.
U javnosti se spekuliše o mogućem povratku, ali poznavajući principe stručnog štaba, teško je očekivati da će inicijativa doći s njihove strane.
U ovom trenutku, čini se da je ključ u rukama samog igrača. Ukoliko postoji i najmanja mogućnost povratka, prvi korak morao bi doći upravo od njega – kroz jasno i javno izvinjenje, ali i razgovor sa stručnim štabom i saigračima.
Tek tada bi se mogla otvoriti vrata potencijalnog povratka, koji bi u ovom trenutku itekako imao smisla, s obzirom na evidentne probleme u posljednjoj liniji reprezentacije.