AKTUELNO Radnik zaustavio Sarajevo: Treći uzastopni meč bez pobjede za Bordo tim Plavi do važna tri boda: Željezničar savladao Posušje golom Jaganjca Da li pozvati Bešića za odlučujuće mečeve kvalifikacija? Muharemović oduševio izjavom: Spahić mi je uzor! Bivši trener Želje briljira u Jordanu, a sada ga želi velikan! Na današnji dan poginuli su 'Ljuti krajišnici': Hasib, Vildan i Almir U Višićima se ukazao novi Di María: Petar Juras zabio eurogol koji bi se ponosno vrtio i u Premier ligi! Pobjeda mlade reprezentacije Bosne i Hercegovine u Sloveniji NAJBOLJI mladi golman u BiH na golu protiv Slovenije Bosna i Hercegovina slavila uvjerljiv trijumf protiv Malte



BiH
Građani BiH za sedam godina u kladionicama potrošili vrijednost aerodroma u Istanbulu
NEVJEROJATNA ČINJENICA
- 18:29
- 11.02.2025
- Autor: Redakcija
Kada se spomene cifra od 13 milijardi konvertibilnih maraka (BAM), ona nosi težinu koja može odražavati različite aspekte društva.
Sve se nema a potrošeno više od 13 milijardi BAM u sedam godina …Građani BiH za sedam godina u kladionicama potrošili vrijednost aerodroma u Istanbulu.
Kada se spomene cifra od 13 milijardi konvertibilnih maraka (BAM), ona nosi težinu koja može odražavati različite aspekte društva.
Na primjer, upravo toliki iznos stanovnici Federacije Bosne i Hercegovine uložili su u kladionice u periodu od 2016. do 2023. godine. Paralelno, gradnja jednog od najmodernijih aerodroma na svijetu, Istanbul Airport, koštala je 13,6 milijardi BAM. Ova dva primjera pružaju upečatljiv uvid u prioritete i tokove novca u društvu, otvarajući pitanja o njegovom usmjerenju i dugoročnim posljedicama.Istanbul Airport: Infrastruktura koja pokreće ekonomijuAerodrom “Istanbul”, otvoren 29. oktobra 2018. godine, simbol je ambicije i vizije Turske da postane globalni transportni centar. Njegova gradnja zahtijevala je ulaganje od 13,6 milijardi BAM, a u 2022. godini kroz njega je prošlo 64 miliona putnika, što ga čini najprometnijim aerodromom u Evropi i petim na svijetu.
Ovaj aerodrom nije samo zgrada – on je motor ekonomskog rasta, povezujući kontinente, podstičući turizam i otvarajući nova radna mjesta. Ulaganja u infrastrukturu poput ove predstavljaju dugoročnu viziju koja može transformisati cijele regije.
S druge strane, 13 milijardi BAM uplaćenih u kladionice u Federaciji BiH u sedmogodišnjem periodu predstavlja izazov društvu. Kladionice su postale svakodnevica mnogih građana, posebno u ekonomskim uvjetima gdje se mnogi nadaju brzom dobitku. Međutim, ovaj fenomen često ima visoku cijenu: od ovisnosti, narušavanja porodičnih odnosa do smanjenja produktivnosti u društvu.
Iako su kladionice značajan izvor prihoda za državu kroz poreze i naknade, njihova sveprisutnost otvara pitanje moralne odgovornosti i regulative. Mogu li se ovi tokovi novca preusmjeriti u sektore poput obrazovanja, zdravstva ili infrastrukture?Dva različita pogleda na ulaganjeKada uporedimo ova dva primjera, dolazimo do ključne razlike: ulaganje u aerodrom predstavlja stvaranje vrijednosti koja ima potencijal za razvoj i napredak, dok ulaganja u kladionice uglavnom odražavaju društveni problem bez stvaranja trajnih benefita.Ove cifre nas tjeraju na razmišljanje o društvenim prioritetima.
Da li smo spremni kao društvo ulagati u projekte koji donose dugoročnu korist, ili ćemo nastaviti podržavati obrasce koji često vode u stagnaciju? Vrijeme je da preispitamo tokove novca i resursa kako bismo osigurali održiv razvoj budućih generacija.
PROMO
Zašto je Džeko Comerc lider u proizvodnji sobnih vrata?
Zmajevi na Kipru grabe velikim korakom prema Mundijalu: Za svaki gol BiH čeka te freebet
Meridian dodaje 20 posto na uplatu: Biraj sport ili kazino bonus
Liga šampiona u Meridianu je poseban doživljaj: Odigraj tiket i uskoči u fond 20.000 bonusa
Derbi koji samo Sarajevo ima i ponuda koju samo u Meridianu možeš naći: Spreman spektakl na Grbavici
GUMA M na Sajmu privrede u Tešnju premijerno prikazuje nove Renault i Dacia modele
Džeko Comerc predstavio vrhunska sobna vrata na prestižnom sajmu u Celju
Liga Evrope u Meridianu: Super boost na pobjedu Zvezde, Dinamo dočekuje Fenerbahce
Copyright © 2011 - 2021 BHFudbal.ba