18.10.2019

BiH mora smanjiti crne rupe u igri za prolaz na EP!

Objavljeno : 08-06-2019 12:50h Objavio: Redakcija BHFudbal.ba

Našoj fudbalskoj reprezentaciji slijede dva gostovanja kod Finske i Italije, čiji rezultati će uveliko odrediti borbu za prve dvije pozicije u kvalifikacijama.

Piše: Zlatan Rašidović

Selektor Bosne i Hercegovine Robert Prosinečki i naši najbolji fudbaleri priželjkivali su da će kvalifikacije za Euro 2020. godine otvoriti osvajanjem šest bodova u dvije domaće utakmice protiv Armenije i Grčke, bivšeg prvaka Evrope iz 2004, no nadanja se nažalost nisu ispunila. Žal kod pojedinih navijača bh. selekcije još je veći što Grci nisu pali u Zenici nakon što su Zmajevi sjajno krenuli u meč sa neugodnim rivalom, ostvarivši prednost od 2:0 poslije 15 minuta briljantne igre.

U tom periodu Heleni su bili u šoku i praktično ih nigdje nije bilo na terenu, pošto su bh. fudbaleri kontrolisali igru i mogli uspješno privesti posao kraju protiv direktnog konkurenta u borbi za plasman na prvenstvo Evrope.

Spašavali bod

Uporni Grci vratili su se u meč, a kada je nakon smanjenja rezultata pogotkom Fortounisa sa bijele tačke u 64. minuti, samo minut kasnije isključen i jedan od najboljih pojedinaca u bh. timu Miralem Pjanić, strijelac prelijepog drugog gola iz slobodnog udarca, bilo je jasno da ćemo morati spašavati remi. Utakmica je imala dva različita poluvremena. Kao što je BiH dominirala u prvom poluvremenu, Grčka je demonstrirala istu takvu superiornost u nastavku utakmice. Protivnički napadi smjenjivali su se jedan za drugim, jer BiH sa igračem manje na terenu, više nije bila ni sjenka raspoložene i razigrane ekipe iz prvog poluvremena koje je bilo jedno od najboljih otkako je Prosinečki selektor. Bh. igrači djelovali su umorno kako se bližio kraj meča, da bi olakšanje uslijedilo kada je holandski sudija Danny Makkelie, koji je, čini se, neopravdano isključio kreatora igre naše reprezentacije Pjanića, označio kraj meča u Zenici.

Ovo nije prvi put da je naša selekcija ispustila prednost od dva gola razlike. Bilo je i većih kikseva kao u kvalifikacijama za prošlogodišnji Mundijal protiv Kipra od 2:0 do 2:3 na gostovanju u Nikoziji za samo 11 minuta.

Međutim, ne može se konstatovati da je taj nedostatak svojstven samo timovima sa ovih prostora. Iste noći u kojoj su naši fudbaleri prokockali plus dva protiv Grčke, Švajcarska nije uspjela sačuvati prednost od čak 3:0 u Baselu protiv Danske, koja je dala prvi pogodak tek u 84. minuti. Veliki preokreti se dešavaju i u kvalifikacionim, ali i u utakmicama koje odlučuju o trofejima, no važno bi bilo da bh. fudbaleri ovaj put nauče od protivnika da se igra do samog kraja. Od Grčke se definitivno može uzeti jedna karakteristika njemačkog mentaliteta u fudbalu, a to je da se nikada ne predaju, dok utakmica nije završena. Uostalom, reprezentacija BiH je još jednom ranije skupo platila manjak koncentracije protiv ovog rivala primljenim golom u 95. minuti za 1:1 na gostovanju kod Grčke u kvalifikacijama za SP 2018. Strpljenje i upornost biće neophodni da bi bh. tim ostvario prvi plasman na Evropsko prvenstvo u svom šestom ciklusu kvalifikacija.

Bez obzira na pobjedu nad Armenijom od 2:1, bh. tim pokazao je slabosti i u ovom susretu. One su bile izražene početkom drugog dijela kada je u nekoliko navrata dozvolio Armencima da ozbiljno zaprijete našem golu, ali oni nisu iskazali realizatorske sposobnosti. Crveni karton Pjaniću predstavlja hendikep za naš državni tim, jer veznjak Juventusa pruža kvalitetne partije za BiH, pogotovo u posljednjih godinu dana kada je potvrdio zašto je nezamjenjiv u italijanskom prvaku, što je rezultiralo i interesovanjem drugih velikih evropskih klubova za njega. Pjanićeva majstorija iz slobodnog udarca bila je njegov 13. gol za bh. reprezentaciju u 85 odigranih utakmica. Osim Pjanića, u bh. selekciji istakli su se Edin Višća, ne samo zbog vodećeg gola, nego i brzim prodorima kojima je unosio pometnju u protivničke redove, te golman Ibrahim Šehić. U finišu susreta kada je popustila sigurnost naše odbrambene linije, čuvar mreže turskog Erzurumspora Šehić bio je na visini zadatka i potpuno opravdao povjerenje Prosinečkog.

Dok je igrao Pjanić, igrala je i BiH protiv Grčke, no to nije bilo dovoljno da se savlada rival, protiv kojeg smo ostvarili samo jednu pobjedu, uz pet remija i četiri poraza u deset susreta. Igra na mahove, čas dobra, čas loša, ukazala je na to da je pred BiH ogromna borba da izbori prolaz na EP, što je kao cilj, po preuzimanju selekcije istakao selektor Prosinečki.

Sigurno je dobro što u taboru bh. reprezentacije naglašavaju da žele direktan plasman na Euro, ne spominjući previše šansu koju bi imali u slučaju da ne izbore prve dvije pozicije na kraju kvalifikacija. Naime, BiH je izborila dodatnu priliku osvajanjem prvog mjesta u B diviziji Lige nacija da kroz baraž, čiji je termin krajem marta naredne godine, traži mogućnost za mjesto među 24 tima koji će učestvovati na EP-u u 12 evropskih gradova i država. Prvenstvo Starog kontinenta je na rasporedu od 12. juna do 12. jula 2020.

Nakon dva kola u grupi J vodeći je četverostruki svjetski šampion Italija sa maksimalnih šest, druga je Grčka, koja je osvojila četiri boda (gol-razlika 4:2), koliko ima i BiH (4:3). Četvrto mjesto zauzima Finska sa tri, dok su Armenija i Lihtenštajn bez bodova.

Naredni protivnik našoj reprezentaciji je Finska, kod koje ćemo gostovati 8. juna, dok tri dana kasnije slijedi novi gostujući duel protiv Italije. Da će BiH morati dati sve od sebe protiv skandinavske selekcije za trijumf, govori podatak da je Finska bila prva u grupi 2, C divizije Lige nacija ispred Mađarske, Grčke i Estonije, čime je potvrdila uspon forme. Tako je Finska osigurala plasman u veći rang Lige nacija i predstavlja rivala koji se ne smije potcijeniti.

Kako protiv favorita Italije?

Fudbalska velesila Italija nije sudjelovala na Mundijalu u Rusiji, a bila je druga u grupi 3, A divizije Lige nacija iza Portugala, a ispred trećeplasirane Poljske. Sigurno je da će Italijani imati veliki motiv da uspješno okončaju kvalifikacije i tako najave da će njihova ekipa igrati značajnu ulogu na Euru.

BiH ima pozitivnu tradiciju protiv oba sljedeća protivnika, sa dvije pobjede u dva prijateljska susreta. Golovima Hasana Salihamidžića u šestoj i Elvira Bolića u 44. minuti pobijedila je Italiju sa 2:1 na stadionu „Asim Ferhatović-Hase“, pred 40.000 gledalaca, 6. novembra 1996. Duel BiH i Finske (1:0) odlučio je Zvjezdan Misimović u 89. minuti u prisustvu 15.000 gledalaca na zeničkom Bilinom Polju, 28. aprila 2004. godine.