26.5.2018

Zbog fantomskog gola ponavlja se kljuA?na utakmica za SP?

Objavljeno : 12-10-2017 14:32h Objavio: Redakcija BHFudbal.ba

NepostojeA�im golom Paname na utakmici s Kostariokom stajao je Sjedinjene AmeriA?ke DrA?ave plasmana na Svjetsko prvenstvo u Rusiji.

Johan Venegas u 36. minuti doveo je Kostariku u vodstvo u Panama Cityju, a domaA�ima je u 53. minuti izjednaA?enje fantomskim golom donio Gabriel Torres. Snimka je jasno potvrdila da lopta nije preA?la crtu, A?ak ni blizu,

Svejedno je glavni arbitar utakmice priznao ovaj ‘nepostojeA�i’ pogodak.

UnatoA? A?estokim reakcijama na ovakvu odluku rezultat je ostao isti. Izazvalo je to zgraA?anje nogometne javnosti jer nikome nije jasno kako je to moguA�e. Amerikanci ne polaA?u prevelike nade da bi se neA?to moglo promijeniti, ali ne treba zaboraviti na presedan s kraja proA?le godine.

Tada je, naime, JuA?noafriA?ka Republika slavila protiv Senegala 2:1 zahvaljujuA�i nepostojeA�em jedanaestercu jer je bilo oA?ito da je igraA? zaustavio loptu koljenom, a ne rukom.

Fifa je poslije incidenta odluA?ila reagirati. Glavni sudac te utakmice, Joseph Odartei Lamptey , doA?ivotno je suspendiran jer je direktno utjecao na rezultat, a odluA?eno je i da se utakmica opet odigra.

Stoga, pitanje je hoA�e li Fifa smoA�i snage i opet ispraviti nepravdu.

Tagovi: FIFA  Kostarika  Panama  SAD