18.6.2019

UVJERLJIV TRIJUMF: Chelsea pregazio Arsenal sa 4:1!

Objavljeno : 29-05-2019 22:55h Objavio: Redakcija BHFudbal.ba

Chelsea je pobijedio Arsenal 4:1 u finalu Europske lige igranom na Olimpijskom stadionu u Bakuu i potvrdio kako je doista majstor finala europskih utakmica, naime ovo im je bilo šesto finale nekog europskog takmičenje i peti trofej.

Susret je bolje otvorio Arsenalm već u 9. minuti Maitland-Niles je ubacio, a Kepa odbio do Aubameyanga, no njegov šut prošao je pokraj gola. U 15. minuti naš Kolašinac je probio lijevu stranu, ali predugo je oklijevao i uspio je izboriti samo korner. Tri minute kasnije Arsenal je imao najbolju šansu na utakmici, Lacazzete je zaobišao Kepu, ali lopta mu je pobjegla, Topnici su tražili najstrožu kaznu, ali sudac Rocchi je ostao nijem.

Pri kraju prvog dijela Chelsea je proigrao i najavio što nas očekuje u nastavku. Hazard je sjajno uposlio Girouda u 40. minuti, ovaj je opalio s vrha kaznenog prostora, ali Petr Čech bio je na mjestu i na pauzu se otišlo čiste mreže. Ovo je bio tek treći put u istoriji da je prvo poluvrijeme finala Europa lige ili bivšeg UEFA kupa završilo bez pogodaka.

No, u drugom dijelu mreže nisu dugo mirovale, a u 49. minuti Giroud je konačno uspio svladati golmana Arsenala, Emerson je centrirao s lijeve strane, a Francuz se samo naklonio na petercu i poslao loptu glavom iza češkog čuvara mreže.

Chelsea je nastavila pritiskati po lijevoj strani, koja je najviše curila u prvom dijelu, i nakon sat vremena igre ponovo svladala Čecha. Hazard je obavio veći dio posla ukravši loptu na centru te započevši akciju, lopta se ponovo našla kod njega na lijevoj strani, pokupio ju je i sjajno podvalio za Pedra koji se ubacivao u sredinu. Španac ju je samo proslijedio u mrežu pokraj nemoćnog golmana Topnika i to je bilo 2:0.

Pet minuta kasnije Plavi su napravili ogroman korak ka trofeju. Maitland-Niles neoprezno je s leđa srušio Girouda, a Rocchi je bez oklijevanja pokazao na bijelu točku. Eden Hazard preuzeo je odgovornost i lakoćom svladao bivšeg suigrača.

No, nada nije trajala dugo. U 72. minuti ponovo je Hazard ukrao loptu na centru, odigrao dvostruko dodavanje s Olivierom Giroudom nakon kojeg je ispala cijela obrana Arsenala, odnosno ono što je od nje ostalo, a Belgijac je zavukao loptu iza Čecha drugi put danas.

Arsenal je do kraja susreta pokušao još malo ublažiti poraz, ali ostalo je premalo vremena. Chelsea je tako dvama naslovima u Kupu pobjednika kupova i jednom u Ligi prvaka dodala drugi u Europa ligi.