16.7.2018

Sjajna Belgija ide u polufinale, pao je Brazil!

Objavljeno : 06-07-2018 22:11h Objavio: Redakcija BHFudbal.ba

U odličnoj utakmici odigranoj u Kazanju Belgija je svladala Brazil s 2:1 prošla u polufinale SP. Po prvi puta još od prvog Svjetskog prvenstva 1930. godine u polufinalu nećemo gledati ni Brazil ni Njemačku.

Od samog početka bilo je vrlo zanimljivo u Kazanju kao što se moglo i očekivati. U 8. minuti Brazil je imao sjajnu priliku nakon kornera. Miranda je glavom prebacio za Thiaga Silvu kojeg kao da je lopta iznenadila pa ju nije uspio dobro zahvatiti. Iz neposredne blizine pogodio je stativu.

Gol je visio u zraku, a stigao je pet minuta kasnije na drugoj strani. Dočekala je Belgija jedan ubačaj iz ugla, a loptu je u vlastitu mrežu nespretno skrenuo Fernandinho. Nakon nešto više od pola sata igre vratio, u jeku brazilske inicijative, Belgija je povukla odličnu kontru. Romelu Lukaku dugo je vukao loptu, a zatim proigrao Kevina De Bruynea koji sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora matirao Alissona.

Ušao je Roberto Firmino na otvaranju drugog poluvremena, a Brazil je još jače pritisnuo. Tražio je u 56. minuti najstrožu kaznu nakon kontakta između Vincenta Kompanyja i Gabriela Jesusa, no Milorad Mažić odmahnuo je rukom i nakon pregledavanja snimke na vrlo dvojbenu situaciju.

Obrana Belgije popustila je u 76. minuti, sjajno je vanjskom ubacio Coutinho i pogodio Renata Augusta koji glavom skreće loptu u mrežu.

Strijelac je u igru ušao tek tri minute ranije. Još nekoliko solidnih pokušaja imao je Brazil, ali nije uspio doći do pogotka. Najbliže golu bio je Neymar u 4. minuti sudačke nadoknade kada je njegov udarac sjajno obranio Courtois.