16.7.2019

KRAJ! Manchester City obranio naslov engleskog prvaka!

Objavljeno : 12-05-2019 18:00h Objavio: Redakcija BHFudbal.ba

Manchester Cityju pobjedom 4:1 u gostima protiv Brightona pošlo je za nogom ono što su zadnji uspjeli njihovi puno slavniji gradski rivali, obraniti naslov engleske Premier lige.

U 37. minuti slijedi još jedna, možda i veća, erupcija oduševljenja za sve navijače Liverpoola. Na Amex stadionu udarac iz kuta izvodi Nijemac Pascla Gross, a Glenn Murray na prvoj stativi zakucava loptu u gol za vodstvo od 1:0 domaćina.

Nažalost navijača Redsa kao i nogometne dramatike, gosti za samo 83 sekunde izjednačuju. Loptu upućenu u kazneni prostor David Silva lagano preusmjerava petom, taman toliko da izbaci Sergia Aguera u stopostotnu priliku jedan na jedan s golmanom domaćina Matthewom Ryanom. Priliku koju argentinski majstor ne promašuje i ne dozvoljava da njegova ekipa uopće dođe u bilo kakvo stanje nervoze.

U 37. također dobro brani udarac Mahreza, odnosno odbija ga u korner. Iz kornera pak, na skok dolazi Laporte, te prilično neometano zakucava loptu u niži ugao gola gostiju te dovodi svoju ekipu u vodstvo i veoma povoljan položaj za obranu naslova prvaka pobjedom u ovoj utakmici.

Drugo poluvrijeme donosi inicijativu igrača Cityja u želji da što prije zabiju treći gol i minimiziraju mogućnost svakog drugog rezultata osim njihove pobjede.

Inicijativa koja se uglavnom može nazvati jalovom sve do 63. minute kada Ryad Mahrez, igrač koji se dosta tokom sezone žalio na minutažu, predivnim lažnjakom i svojom lošijom, desnom nogom lijepo zabija sa nekih 17 metara u rašlje Ryanovog gola.

Devet minuta se čekalo na konačnu potvrdu, ako je išta i do tog trenutka bilo sumnjivo. U 72. minuti Ilkay Gundogan fenomenalnim golom iz slobodnog udarca sa otprilike 25 metara.

Tako je spušten zastor na odličnu sezonu Premier lige, sa pregršt odličnog nogometa, nezaboravnim finišom prvenstva u kojem su se dvije momčadi toliko odvojile da je drugoplasirani Liverpool sa 97 bodova ostao kratak za prvenstvo a, s iznimkom prošlosezonskog, u svakom drugom bi mu taj broj bodova bio dovoljan za naslov.